25 - lecie Zespołu Szkół Specjalnych w Matczynie.

 

25 - lecie Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS w Matczynie.


30 września 2022 r. obchodziliśmy jubileusz 25-lecia istnienia Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS w Matczynie. Uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach.

Jubileusz na terenie szkoły świętowaliśmy dwa dni wcześniej razem ze wszystkimi uczniami, pracownikami i rodzicami. Wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej odprawionej w intencji całej społeczności szkolnej oraz tych uczniów i pracowników, którzy odeszli od nas na zawsze. Zarówno nasze świętowanie na terenie szkoły jak i w domu kultury było jednocześnie finałem projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Integracji Osób z Upośledzeniem Umysłowym ,,Oligus”, które działa przy naszej placówce na rzecz jej uczniów i wychowanków. Projekt był współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Lublinie.

Do szkoły zawitała również grupa cyrkowa "Focus", której występ był dla naszych uczniów niezwykłym przeżyciem. Laureaci wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego ,,Moje marzenie - nasza nowa szkoła” otrzymali nagrody a całą uroczystość uwieńczył pyszny tort.

Na jubileusz szkoły przybyło wielu znamienitych gości w osobach: Ministra Edukacji i Nauki - Przemysława Czarnka, Wicemarszałka Województwa Lubelskiego – Zbigniewa Wojciechowskiego, przedstawiciela Wojewody Lubelskiego – Zbigniewa Zbiegienia, Starosty Powiatu Lubelskiego – Zdzisława Antonia, Burmistrza Bełżyc - Ireneusza Łucki oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty - Teresy Misiuk. Swoją obecnością zaszczycili nas również dyrektorzy szkół z powiatu lubelskiego, przedstawiciele placówek kulturalnych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół specjalnych, ośrodków szkolno - wychowawczych, domów pomocy społecznej oraz Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Bełżycach. Gościliśmy także naszych sponsorów, absolwentów, rodziców oraz emerytowanych pracowników szkoły.

Uroczystość zainaugurował film przybliżający działalność naszej placówki w sposób humorystyczny. Następnie Dyrektor szkoły Renata Rejnowska powitała wszystkich przybyłych gości a następnie przedstawiła historię szkoły w formie prezentacji multimedialnej.

Przy okazji jubileuszu usłyszeliśmy od naszych Gości wiele ciepłych słów i życzeń, za które serdecznie dziękujemy.

Najważniejszym wyróżnieniem dla naszej szkoły było uhoronowanie naszej Pani Dyrektor Renaty Rejnowskiej nagrodą Ministra Edukacji i Nauki. Specjalną nagrodę Lubelskiego Kuratora Oświaty otrzymała również nasza koleżanka – Aneta Frąk-Tuziemska.

W części artystycznej nasi uczniowie i nauczyciele zaprezentowali spektakl pt.: ,,Stworzenie Świata” oraz kilka scen z polskiej kinematografii. Goście docenili młodych artystów brawami na stojąco.

Nie zabrakło również podziękowań dla Pani Dyrektor od całej społeczności szkolnej. Imprezę uwiecznił hymn Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS w Matczynie a także pyszny tort w towarzystwie fajerwerków.